podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Zambia - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Zambia - wiza, ambasady, przepisy

Lusaka     
zambia
Zambia - podróże do ZambiiZambia - mapa krajuZambia - spis artykułów i galeriiZambia - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeZambia - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaZambia - szczepienia, zdrowie, poradyZambia - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROZambia - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOZambia - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy uzyskują w punktach przekraczania granicy. Wiza jednokrotna kosztuje 25 USD, dwukrotna – 40 USD, wielokrotna – 80 USD. Okres ważności paszportu przy wjeździe powinien wynosić minimum 3 miesiące. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego (lub środków na jego zakup), dokumentów (wiz) umożliwiających dalszą lub powrotną podróż oraz środków wystarczających na pokrycie kosztów pobytu (minimalna kwota na dzień pobytu nie jest określona). Karta stałego pobytu musi być odnawiana corocznie (opłata ok. 300 USD). Przy wylocie należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości 20 USD.
Informacje dla kierowców
Krajowe prawo jazdy jest ważne przez 180 dni pobytu. Należy mieć poświadczone tłumaczenie dokumentu na język angielski. Obowiązuje ruch lewostronny. Liczne są przypadki wymuszania łapówek przez funkcjonariuszy policji za wyimaginowane przewinienia drogowe.
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń. Nie należy jednak podróżować samochodem po zmroku. Komunikacja liniami autobusowymi jest bezpieczna.
Przepisy celne
Przepisy celne są zbliżone do standardów międzynarodowych. Nie ma ograniczeń przy przewozie obcych środków płatniczych. Wywóz możliwy jest do kwoty zadeklarowanej przy wjeździe.
Bezpieczeństwo
Zagrożenie przestępczością jest wysokie w miastach, zwłaszcza w Lusace. Służby policyjne są mało skuteczne. Zaleca się ograniczenie poruszania się pieszo po mieście.
Przydatne informacje
• W bankach i kantorach (centrum handlowe Manda Hill w Lusace) można wymieniać pieniądze bez ograniczeń.
• Urzędy pracują w godzinach 8.00–16.00.
• Sieć sklepów jest słabo rozwinięta (czynne od 8.00 do 17.00), natomiast w Lusace są dwa centra handlowe, Manda Hill i Arcadia, z dużą ofertą towarów, głównie z RPA.
• Doba hotelowa kosztuje 100–200 USD. Miejsca noclegowe o niższym standardzie – ok. 40 USD.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Zambii znajduje się w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Harare (Zimbabwe).
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Zambii
Axel-Springer-Strasse 54 A
D-10117 Berlin
tel. (0-0 49 30) 206 29 40
fax: (0-0 49 30) 206 29 419
BotschaftvonSambia@t-online.de
www.sambia-botschaft.de